VAT a decyzje ekonomiczne przedsiębiorstwa

23 listopada 2015

logo_UE_granat_na_bialym_rgbKIDPW dniu 23 listopada 2015 roku w budynku CNTI Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbyła się konferencja zorganizowana przez Katedrę Finansów  Publicznych Wydziału Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Temat konferencji: „VAT a decyzje ekonomiczne przedsiębiorstwa”

Po uroczystym otwarciu Konferencji przez JM Rektora UE w Katowicach
nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską o tematyce podatkowej.
Pierwsza część Konferencji związana była z promocją zawodu doradcy podatkowego.
Doradca podatkowy – Pan Zbigniew Maciej Szymik sprecyzował kryteria, które należy spełnić, aby zostać doradcą podatkowym.
 Aspekt prac Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego został omówiony przez prof. zw. dr hab. Teresę Famulską.
Podczas kolejnej części Konferencji został rozwinięty temat podatku od towarów i usług w kontekście decyzji ekonomicznych przedsiębiorstwa.
Ta część prowadzona była przez doradców podatkowych, którzy głównie skupili się
na: korektach podatku naliczonego, korzyściach dla przedsiębiorcy w wyniku wyboru opodatkowania VAT oraz oszustwach podatkowych.
Ostatnia część Konferencji poświęcona została zmianą w Ustawie o podatku od towarów i usług, a w szczególności odwrotnemu obciążeniu w aspekcie ryzyka podatkowego przedsiębiorstwa.
Konferencję można uznać za sukces organizacyjny i merytoryczny. Była to wspaniała lekcja poglądowa, ukazująca doradcę podatkowego jako osobę wykonującą zawód zaufania publicznego. Tematy poruszane podczas spotkania pozwoliły zrozumieć, zarówno w teorii jak i praktyce, kwestię podatku VAT w przedsiębiorstwie.

KonferencjaUczestnik Konferencji  Monika Piórecka (Wiceprezes KNPF „AUREUS”)