Naukowe UEspresso (podcasty)
17 lutego 2023
Pod koniec 2021 roku na platformach streamingowych „Spotify” oraz „Apple Podcast” zadebiutował premierowy odcinek podcastu „Naukowe UEspresso”.
Jest to pierwsza inicjatywa tego typu stworzona przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Do programu zapraszamy pracowników naukowo-dydaktycznych naszej Uczelni.
W rozmowach w ciekawy i przystępny sposób poruszane są tematy popularnonaukowe dotyczące naszej codzienności.
https://www.ue.katowice.pl/media/podcasty.html
- W roli pierwszego gościa wystąpił prof. dr hab. Sławomir Smyczek, kierownik Katedry Badań Konsumpcji i jednocześnie Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej UE w Katowicach, z którym porozmawialiśmy o zachowaniach polskiego konsumenta podczas świątecznej gorączki zakupów.
- W drugim odcinku naszej serii podcastów wystąpił prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek, który opowiedział nam o tym jak jego zdaniem wyglądać mogą miasta przyszłości.
- O tym jak wytrwać w postanowieniach i zrealizować cele opowiedziała dr Milena Gojny-Zbierowska.
- Czy życie i kredyt mogą iść w parze? Jakich błędów nie popełniać i na co uważać, kiedy szukamy dodatkowej gotówki? Na m.in. te pytania odpowiedział nasz ekspert: dr inż. Tomasz Zieliński, prodziekan oraz Dyrektor rybnickiej Filii naszego Uniwersytetu.
- Jaki jest poziom czytelnictwa w naszym kraju? Jak czytanie wpływa na człowieka? Jakie misje realizują biblioteki, w tym obchodząca 10-lecie CiNiBa? Na te i inne pytania odpowiedział dr Radosław Jeż, Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz zastępca Dyrektora Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.
- W odcinku „Młodzi i podatki” dr Jolanta Gałuszka z Katedry Finansów Publicznych odpowiedziała m.in. na pytania: czy netto równa się brutto oraz jakie formalności należy spełnić, aby móc cieszyć się ulgą dla młodych.
- 8 marca zaprezentowaliśmy specjalny odcinek z okazji „Dnia Kobiet”, w którym gościem był nie kto inny, a nasza JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, która odpowiedziała słuchaczom na pytania: Czy w nauce działa reguła płci? Jakimi menedżerkami są kobiety? Czy istnieje kobiecy model przywództwa?
- Jakie emocje wywołuje w nas wojna w Ukrainie? Czym jest atak paniki? Jak pomóc osobie, która jej doświadcza? M.in. o tym rozmawialiśmy w odcinku z naszym ekspertem dr inż. Pawłem Koconiem, socjologiem, psychologiem oraz informatykiem, pracującym w Katedrze Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych.
- Czym jest ekonomia sportu? Jak wygląda finansowanie różnych dyscyplin sportowych w Polsce? I czy jest to dobry biznes, na którym można zarobić miliony? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedział nam Adiunkt Katedry Ekonomii dr Artur Grabowski.
- Jaka jest przyszłość naszych kredytów? Dlaczego w budżetach domowych odczuwamy wyższy poziom inflacji niż ten, który podaje GUS? Dlaczego niszczy ona gospodarkę? Jak Polska wypada na tle UE? Co to jest policy mix? Odpowiedzi udzielał nasz ekspert dr Jarosław Wąsowicz, pracownik Katedry Analiz i Prognozowania Rynku Pracy.
- Czy Polacy zdają egzamin społeczny? Co oznacza słowo odpowiedzialność? Jakie są jej wymiary? M.in. na te pytania odpowiadał nasz gość dr hab. Anna Elżbieta Adamus-Matuszyńska, pracownik Katedry Badań Rynkowych i Marketingowych, socjolog, specjalistka ds. CSR. Ponadto, rozmawiamy o działalności Polaków na rzecz ofiar wojny w Ukrainie oraz o tym, jak sprawić, aby nasze środowisko było przyjaźniejsze do życia.
- Jaka jest przyszłość branży turystycznej? Czym jest tzw. Turystyka ekstremalna? Jak Polacy podchodzą do planowania wakacji? M.in. na te pytania odpowiedział nasz gość – dr Paweł Piotrowski z Katedry Teorii Zarządzania.
- Jak oszlifować talenty biznesu? Wakacje to dobry czas, aby podjąć działania na rzecz swojej przyszłości zawodowej. Niektórzy wybierają praktyki bądź prace sezonowe, a inni skupiają się na budowaniu swojej ścieżki już od początku studiów. O tym jak się do tego przygotować i na co zwrócić uwagę porozmawialiśmy z naszym gościem – dr hab. Tomaszem Ingramem, prof. UE z Katedry Przedsiębiorczości i Zarządzania Innowacyjnego.
- Cena prądu jest obecnie rekordowa, a do tego jesteśmy aktualnie w czasach galopującej inflacji. Na rynku jest również problem z dostępnością węgla, a firmy i gospodarstwa zmuszone są do oszczędności. Jakie próby możemy podjąć, aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej? W czym może pomóc Eco-Bot, czyli wirtualny asystent energii? O tym wszystkim rozmawialiśmy z naszą ekspertką dr Sylwią Słupik z Katedry Polityki Społecznej i Gospodarczej.
- Czy komunikat ma płeć? Jak mówić, aby zostać zrozumianym? Czy „dobra” zawsze oznacza zgodę? Na m.in. te pytania odpowiadała dr Karina Cicha z Katedry Projektowania i Analizy Komunikacji.
- Dlaczego firmy kuleją w Internecie? Co zrobić, aby nasza strona była lepiej widoczna w sieci? O czym trzeba pamiętać, zakładając sklep internetowy? O tym właśnie rozmawialiśmy z mgr inż. Pauliną Rutecka z Katedry Informatyki.
- Jak będzie wyglądał polski budżet domowy w 2023 roku? Czy ceny będą rosły równie szybko, jak obecnie? Na co muszą przygotować się kredytobiorcy i oszczędzający? O tym wszystkim rozmawialiśmy z prof. dr hab. Eugeniuszem Gatnarem, Kierownikiem Katedry Analiz Gospodarczych i Finansowych.
- Jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji i czy należy się jej bać? Czy skomplikowane operacje medyczne będą wykonywane przez roboty? Jakie informacje można wyczytać z naszego zdjęcia opublikowanego na różnych popularnych portalach? Na te pytania odpowiadał mgr Szymon Głowania z Katedry Uczenia Maszynowego.
Wróć