Paragon fiskalny, choć z pozoru może wydawać się nieistotny, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki.
Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć płacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają je w nieprawidłowej formie (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować.
Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, m.in.:
Przepisy dopuszczają oprócz paragonu papierowego, również możliwość wydania paragonu w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonu.
Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: wezparagon.gov.pl
Obowiązek wystawienia paragonu ma zdecydowana większość podmiotów sprzedających towary i usługi osobom fizycznym. Ewidencjonować sprzedaży na kasie rejestrującej nie muszą m.in.:
1. Podmioty, które sprzedają towary lub świadczą usługi i:
2. Koła gospodyń wiejskich.
3. Rolnicy ryczałtowi jeśli sprzedają towary pochodzące z własnej działalności rolniczej prowadzonej przez tego rolnika, w tym produkty roślinne i zwierzęce przetworzone w sposób inny niż przemysłowy.
Więcej na ten temat przeczytasz w: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących Dz. U. poz. 2605.
Przedsiębiorca, który pomimo obowiązku nie wystawia paragonu fiskalnego, popełnia wykroczenie skarbowe. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem i nieuczciwe w stosunku do klienta, który zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi. Nieuczciwy przedsiębiorca będzie też bardziej konkurencyjny niż ten, który rzetelnie płaci podatki. Biorąc paragon fiskalny, wspieramy uczciwych przedsiębiorców.
Duże znaczenie w zwalczaniu tego procederu ma postawa każdego z nas.
Warto upomnieć się o paragon fiskalny i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony.
Jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić można to zgłosić:
W okresie I-V 2024 r. KAS przeprowadziła 21 167 nabyć sprawdzających – w 4379 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości (22,08%).
W ramach tych działań nałożono 4379 mandatów karnych na łączną kwotę 6 888 625 zł.
Nowoczesna aplikacja daje możliwość gromadzenia i przechowywania wszystkich otrzymanych paragonów fiskalnych w jednym miejscu: na smartfonie klienta. To rozwiązanie bezpieczne, dobrowolne i zapewniające anonimowość, a jednocześnie bardzo użyteczne.
Aplikacja daje możliwość segregowania paragonów ze względu na rodzaje poniesionych wydatków. W każdej chwili można obejrzeć swoje paragony, przypomnieć sobie zakupione produkty i sprawdzić statystyki. Korzystanie z aplikacji rozwiązuje też szereg innych problemów.
Aplikacja e-Paragony jest całkowicie dobrowolna. Konsumenci i przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą z niej korzystać. Jest to jednak rozwiązanie, które niesie korzyści zarówno jednym, jak i drugim.
Więcej o aplikacji e-Paragony na stronie: www.podatki.gov.pl/e-paragony
Wróć